RMF Classic w święta podróżuje z Turnauem, słucha muzyki z Karpielem-Bułecką i szuka ciszy na Kalatówkach04/04/2012
WIELKI PIĄTEK
Zaczniemy od pytań: dlaczego Wielkanoc ma słabszy PR niż Boże Narodzenie? Po co konfesjonał stanął pod galerią handlową? I co wspólnego ma Ewangelia ze światem biznesu? Na te pytania w piątkowy wieczór Alicja Myśliwiec będzie próbowała odpowiedzieć razem z księdzem Jackiem Stryczkiem - happenerem i duszpasterzem ludzi biznesu. Początek od 20:30.
Gościem wielkopiątkowej Nocy Poetów Piosenki będzie Poeta Ciszy - Leszek Aleksander Moczulski, autor słów do takich polskich szlagierów, takich jak "Cała jesteś w skowronkach" Skaldów, "Korowodu" Marka Grechuty, czy "Na plażach Zanzibaru" z repertuaru Grzegorza Turnaua. Od 22:00 zaprasza Michał Łanuszka.
WIELKANOCNA SOBOTA
W Wielką Sobotę od 9:00 w naszym menu: czekoladowe zajączki z Berlina i mona - 'małpi tort' z Katalonii. Pod hasłem "Wielkanoc bez granic" Dariusz Stańczuk zaprosi gości z kilku europejskich krajów, a także zza oceanu, którzy opowiadać będą o najbardziej malowniczych zwyczajach świątecznych. Przemówią między innymi: Abel Murcia z Instytutu Cervantesa, Daniel Goepfert z Instytutu Goethego, Alain Schneider z Instytutu Francuskiego, Konsul Królestwa Danii Janusz Kahl.
W Wielką Sobotę – historia pewnych podróży Grzegorza Turnaua. Jak w tytule jednej z jego płyt, wyruszymy w muzyczną podróż śladami Wielkanocy, które przyszło mu spędzać poza Krakowem. Z własnej woli lub na zaproszenie przyjaciół. Paryż, Rzym, Zakopane, Grecja, a nawet beskidzka Milówka .Artysta opowie o nich w rozmowie z Magdą Miśką-Jackowską. Zapraszamy w sobotę od godz. 21.
WIELKANOCNA NIEDZIELA
W niedzielę o 9:00 Ewa Stanek zabierze słuchaczy na Kalatówki. To wyjątkowe miejsce, gdzie narodziło się narciarstwo w polskich Tatrach, a w 1910 r. odbyły się pierwsze zawody. Od lat miłośnicy białego szaleństwa toczą tu bój o wielkanocne jajo jeżdżąc na starym sprzęcie. Po drodze na Kalatówki swoją pustelnię, na Śpiącej Górce, mają albertyni. Złożymy im wizytę, wstępując wcześniej do albertynek. Wyprawimy się tam w poszukiwaniu ciszy.
Muzykę w niedzielny wielkanocny wieczór dobierze specjalnie dla nas Sebastian Karpiel Bułecka. Będzie muzyka Kilara, Góreckiego i Szymanowskiego - w końcu muzyk śpiewał kiedyś w... "Harnasiach"! Na spotkanie zaprasza Michał Łanuszka.
LANY PONIEDZIAŁEK
W poniedziałek od 9:00 Ula Urzędowska i Jowita Dziedzic-Golec zastanawiać się będą m.in.: dlaczego jedni „Mazurki” Chopina widzą na zielono a innym V Symfonia Beethovena kojarzy się zawsze z czerwienią? O barwy w muzyce zapytają Wiesława Ochmana i Jana Kantego Pawluśkiewicza, artystów, którzy łączą pasję do muzyki z pasją malarstwa.
Po południu Anna Piekarczyk będzie zgłębiać naukową i mistyczną naturę wody. Dowiemy się m.in. dlaczego woda staje się święta, skąd wziął się jej kult w starożytności i święte rzeki w Indiach.
Ostatni świąteczny wieczór spędzimy w RMF Classic z jednym z najsłynniejszych muzyków XX. wieku - Paulem McCartney’em. Legendarny Beatles wydal właśnie płytę z zestawem standardów - „Kisses on the Bottom. W RMF Classic opowie o pasji tworzenia i swoich inspiracjach. Na spotkanie z gwiazdą od 21:00 zaprasza Dariusz Stańczuk.
RMF Classic
Każdego dnia w całej Polsce RMF Classic słucha 405 tysięcy osób.
Słuchacze RMF Classic to bardzo atrakcyjna grupa docelowa: 51,4% spośród nich mieszka w największych miastach i aglomeracjach miejskich Polski (powyżej 500 tys. mieszkańców), 58,5% spośród nich ma wyższe wykształcenie, a 67,9% spośród słuchaczy to osoby należące do najbardziej prestiżowych grup zawodowych: dyrektorzy, właściciele firm, przedstawiciele wolnych zawodów lub pracownicy umysłowi.
Źródło: Radio Track MillwardBrown SMG/KRC; 12.2011–02.2012; ogół badanych; próba: 21044; struktura słuchaczy według zasięgu dziennego RMF Classic; 03.2011–02.2012; próba: 1773.