Podstawowym zadaniem każdej władzy jest służba społeczeństwu. W czasach gwałtownych i przełomowych zmian technologicznych, które zawsze pociągają za sobą przemiany społeczne, władza musi diagnozować sytuację i kierunek zmian oraz planować odpowiedź na pojawiające się wyzwania.
„Sesje plenarne będą koncentrować się wokół wyzwań przyszłości, które bezpośrednio dotyczą
jednostek samorządu terytorialnego. Zaproszeni goście zastanowią się m.in. nad konsekwencjami
planu ministra M. Morawieckiego oraz potrzebą zrównoważonego rozwoju” – mówi Roman
Młodkowski, Dyrektor Programowy VII Kongresu Regionów. Panele dyskusyjne z kolei będą poruszać tematy bliskie mieszkańcom, władzom oraz biznesowi. Prelegenci zastanowią się nad jakością życia, m.in. nad konsekwencjami depopulacji, która ma w tej chwili miejsce w Polsce, następnie prześledzą, czy samorządowa polityka edukacyjna może stać się elementem przewagi konkurencyjnej oraz jak decydenci mogą przyczynić się do sprawnego funkcjonowania administracji samorządowej. Z pewnością wiele emocji wzbudzi temat budżetu obywatelskiego i jego skuteczności w budowaniu zaangażowania. Goście Kongresu wspólnie zastanowią się, jak naprawdę rozmawiać z mieszkańcami. Paneliści, w wątku tematycznym samorząd i biznes, wezmą pod lupę temat współpracy międzysektorowej, w tym partnerstwo publiczno-prywatne oraz narzędzia wspierania biznesu w rękach poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego.
Z kolei w obszarze promocji zostaną szeroko omówione social media i alternatywne narzędzia komunikacji marketingowej. Uczestnicy VII Kongresu będą mieli także okazję zmierzenia się z zagadnieniem: „Praktycy nowych form kontra sceptycy. Tanio, ale głośno. Wizerunek pomysłem stoi, czyli o najskuteczniejszych kampaniach promocyjnych miast i regionów”. Wątek promocji regionów dostarczy rzetelnej wiedzy o nowych
trendach w komunikacji skierowanej zarówno do mieszkańców, jak i do inwestorów.
Podczas uroczystej Gali, wieńczącej pierwszy dzień VII Kongresu Regionów, zostali ogłoszeni laureaci Rankingu Prezydentów Miast N15, organizowanego przez tygodnik Newsweek. Najlepszym Prezydentem w rankingu wybrano Jacka Karnowskiego - prezydenta Sopotu.
Ważnym wydarzeniem Kongresu była również prezentacja rankingu „Miasta atrakcyjne dla biznesu”, realizowanego przez magazyn Forbes. Najbardziej przyjaznymi duzymi miastami dla biznesu okazały sie Wrocław, Poznań i Kraków.
Rozstrzygnięto także konkurs „Metamorfoza w moim Regionie. Przed i po”. Celem konkursu jest nagrodzenie najbardziej wartościowych programów rewitalizacji wybranych obiektów i/lub obszarów – pod kątem korzyści, jakie przyniosły mieszkańcom. Zwyciężył Lublin! Dla zwycięzcy przewidziano pakiet promocyjno-reklamowy o wartości: 500.000 złotych brutto.
Tegoroczny Kongres był wzbogacony o liczne nowości m.in. zostanie uruchomiona nowa strona internetowa www.kongresregionow.pl, a także pojawiły się wydarzenia towarzyszące, jak Kongres Miast Sportowych „Polska na Medal”. W trakcie Kongresu eksperci ze świata biznesu sportowego poruszali w pięciu panelach tematycznych najważniejsze problemy związane z rozwojem sportu w Polsce, w szczególności na poziomie samorządowym. Przyglądali się takim kwestiom, jak: infrastruktura sportowa, wychowanie przyszłych mistrzów, skuteczna organizacja wydarzeń sportowych, czy budowanie marki miasta poprzez sport. Istotnym punktem tego wyjątkowego, sportowego dnia była prezentacja projektu "Polska na Medal", nowej inicjatywy Przeglądu Sportowego i Grupy Onet-RAS Polska. „Polska na Medal” to kompleksowy program wspierający sport dzieci i młodzieży, integrację środowisk lokalnych, prowadzenie sportowego trybu życia oraz inicjatyw związanych z infrastrukturą sportową. Patronat honorowy nad projektem objął Witold Bańka, Minister Sportu i Turystki.
Kongres Regionów to największe w Polsce miejsce spotkań przedstawicieli administracji samorządowej i państwowej oraz świata biznesu, nauki i organizacji pozarządowych, a także reprezentantów sportu, kultury i mediów.
VII Kongres Regionów odbył się w dniach 26-27 września w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Więcej na stronie Kongresu.