Oto wyniki Plebiscytu:
- Człowiek Roku 2019 - Ewa Zgrabczyńska – Dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu – doceniona za niezwykłe osobiste zaangażowanie i determinację podczas akcji ratowania tygrysów przewożonych z Włoch przez Polskę za naszą wschodnią granicę.
- Wydarzenie Roku 2019 - sukces filmu „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy - poruszająca wierzących i niewierzących opowieść o młodym chłopaku, który udaje, że jest księdzem, uwiodła cały świat, a deszcz nagród na arenie międzynarodowej – od Gdyni przez Wenecję po Palm Springs, z nominacją do Oscara na czele – był tylko tego dowodem.
- Muzyka Filmowa Roku 2019 - muzyka Leszka Możdżera do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Leszek Możdżer znalazł niezwykły kompromis między odtworzeniem stylu pianistyki Mieczysława Kosza, a nowoczesnym brzmieniem, które przemawia do dzisiejszego widza. Dzięki temu powstała przejmująca i intensywna muzyka, która nadaje tempo i rytm całej opowieści, dopełnia charakter bohaterów i dopowiada najgłębsze emocje.
- Rzecz z Klasą Roku 2019 – projekt plakatu „Zły Pan” autorstwa Anny Frydrych z ASP w Warszawie. Na żółtym, ostrzegawczym tle widnieje rysunek popularnej plakietki, której używają właściciele „złych psów” psów, by ostrzec innych przed wejściem na teren posesji. Tyle, że tu napis jest inny. Prosty i oszczędny projekt o wyjątkowo mocnym przekazie.
Inny wymiar miała w tym roku także nagroda specjalna „Bo wARTo!” – przyznawana zwykle młodym, utalentowanym twórcom ze świata filmu.
W ramach 10. edycji MocArtów - inaczej niż dotychczas - nagrodę przeznaczono dla młodych Animatorek/Animatorów kultury. Na konkurs napłynęło kilkaset zgłoszeń od słuchaczy i instytucji kultury z całej Polski. Zwycięzcę wyłoniła Kapituła w składzie: Przewodniczący – Robert Piaskowski oraz Joanna Cichocka Gula, Krzysztof Czyżewski, Dominika Kawalerowicz, Rafał Koziński, Joanna Orlik, Bogna Świątkowska i Paweł Pawlik.
Nagrodę w postaci statuetki oraz czeku na 10 tysięcy euro otrzymała Beata Kwiecińska z Domu Kultury INSPIRO w Podłężu - za stworzenie miejsca, które naprawdę jest dla wielu domem – ciepłym i przyjaznym.INSPIRO założone w niewielkiej wiosce w Małopolsce wyznaczyło kierunki dla nowej formuły domów kultury - tworzonych w ramach samorządowych struktur, a jednak od początku we współpracy z mieszkańcami. Pani Beata dała się poznać jako wspaniała animatorka kultury i manager. Wykonuje pionierską pracę, aby INSPIRO był lokalnym centrum życia społecznego, gdzie ludzie mogą rozmawiać, rozwijać pasje i obcować ze sztuką.