Siła kampanii
OTH, czyli średnia liczba kontaktów ze spotem, to jeden z najważniejszych parametrów kampanii. Sprawdź, kiedy OTH może być niskie, a kiedy powinno być bardzo wysokie.
Najczęstszym pytaniem klientów dotyczących kampanii w radio jest kwestia liczby niezbędnych emisji, by kampania była skuteczna. Nie da się jednak tego jednoznacznie zdefiniować.
W planowaniu kampanii radiowych posługujemy się pojęciem częstotliwości kontaktu z reklamą (OTH – ang. Opportunity to Hear, Frequency), czyli średnią liczbą kontaktu z reklamą, jaką powinna mieć osoba z grupy docelowej klienta, by zapamiętała przekaz. To najważniejszy parametr kampanii radiowej.
Radio jest medium towarzyszącym, dlatego liczba kontaktów z przekazem reklamowym musi być odpowiednio wysoka, by komunikat reklamowy został zapamiętany. Podobnie jak brytyjski RAB przyjmujemy, że w skali jednego tygodnia (7 dni kalendarzowych) siła kampanii powinna wynosić:
a. słaba: OTH = 2-3/na tydzień
najczęściej stosowana w kampaniach ciągłych lub pulsacyjnych o długim charakterze, często przy wsparciu innych mediów w kampanii;
b. średnia: OTH = 3-4/tydzień
przyjmowana dla kampanii o ograniczonych budżetach, gdzie sprzedaż natychmiastowa nie jest głównym celem lub w kampaniach wpierających inne media;
c. mocna: OTH = 4-6/tydzień
dla kampanii o charakterze sprzedażowym, gdzie oczekiwany jest szybki zwrot z inwestycji (w kategoriach o niskim lub średnim szumie reklamowym w radio);
d. bardzo mocna: OTH powyżej 6/tydzień
dla kampanii o charakterze sprzedażowym, gdzie oczekiwany jest szybki zwrot z inwestycji (w kategoriach o wysokim lub bardzo wysokim szumie reklamowym w radio).
Nie ma więc znaczenia, ile mamy emisji w media planie, czy są one w określonych godzinach (np. wyłącznie porannych), czy są w dni robocze czy w weekend. Emisje powinny być rozłożone tak, by optymalnie budować parametry kampanii, które są niezbędne do osiągnięcia założonych celów, przy rozsądnych kosztach.
Tomasz Ramza
więcej »Tomasz Ramza od 2009 roku jest Dyrektorem Generalnym Działu Sprzedaży Grupy RMF. Wcześniej, w latach 2004-2009, pracował w domu mediowym MPG, gdzia zajmował m.in. stanowisko dyrektora mediów, był też członkiem zespołu zarządzającego agencją. Przed przyjściem do MPG pracował m.in. w domach mediowych Starcom, Media Planning i Media Concept. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 roku w poznańskim oddziale RMF FM, gdzie przez trzy lata zajmował się sprzedażą czasu antenowego.
Foto: SXC