Nagrody Zielonej, Złotej i Honorowej Gruszki przyznaje każdorazowo Kapituła Nagrody, złożona z Laureatów Nagrody Złotej Gruszki oraz Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie, za szczególne osiągnięcia dziennikarskie, mające walor odkrywczości i świeżości bezkompromisowego spojrzenia na aktualne problemy polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturalne ujmowane w formie warsztatowo nienagannej.
W 2018 roku laureatem "Złotej Gruszki" był dyrektor działu informacji radia RMF FM Marek Balawajder, w 2021 roku wyróżnienie "Zielonej Gruszki" Michałowi Rodakowi z redakcji portalu RMF24.pl.
Tadeusz Sołtys jest absolwentem Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Karierę dziennikarską rozpoczął na pierwszym roku studiów, w 1985 roku, pracując w Studiu Radiowym uniwersyteckiego Alma-Radio. W latach 1986-90 był dziennikarzem Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie, a od 1987 równolegle podjął pracę krakowskiego korespondenta Programu III Polskiego Radia.
W roku 1990 znalazł się w grupie inicjatywnej dziesięciu osób, która stworzyła pierwsze w wolnej Polsce komercyjne radio. Do czerwca 1990 współpracował jeszcze z "Trójką" i Polskim Radiem, równocześnie był zaangażowany w tworzenie nowej inicjatywy, którą było radio RMF.
Na antenie RMF FM prowadził praktycznie wszystkie programy. Był reporterem, dziennikarzem i prowadzącym główne pasma programowe. Pierwsza jego audycja to wieczorny interaktywny program o rynku prasowym, której gościem był prasoznawca dr Zbigniew Bajka.
Przez jedenaście lat Tadeusz Sołtys, najpierw w duecie z Michałem Kubikiem, później samodzielnie, był gospodarzem pasma porannego. Rano Mogę Fruwać, zastąpionego później przez Ni w 5 ni w 9, a następnie Wstawaj, szkoda dnia, które biły rekordy słuchalności. Do ważniejszych pozycji antenowych autorstwa Tadeusza Sołtysa na przestrzeni lat należą weekendowy program 3 po 3 ...nastej, emitowane w niedzielne popołudnie Nie ma mowy, czy prowadzona z Piotrem Metzem Podróż za Jeden Uśmiech, a także prowadzony z Bogdanem Rymanowskim program Dwóch na jednego.
Ostatni raz w eterze usłyszeć go można było wiosną 2004 roku.