Głosowanie rozpocznie się 22 stycznia i zakończy 5 lutego. Głosować można na stronie w serwisie internetowym RMF Classic.
Oto tegoroczne nominacje:
CZŁOWIEK ROKU:
1. Wojciech Kilar - za wszystko, co przekazuje nam w swojej muzyce, za serię koncertów i płyt z jego kompozycjami, które uświetniły 80. urodziny Mistrza, za skromność i bycie „Wielkim w cieniu”. Za to, że jest.
2. Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie– za odwagę i determinację w zmienianiu wizerunku instytucji, która sama stała się czymś w rodzaju eksponatu, a także za znakomitą wystawę inauguracyjną „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”.
„Żelazna Dama”, która nie mieści się w muzealnych ramach!
3. Krzysztof Penderecki – za nieustającą gotowość na eksperymenty w muzyce i realizację projektu „Penderecki/Greenwood” (Nonesuch, 2012), a także za konsekwencję i upór, dzięki którym doprowadził do ukończenia budowy Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. Klasyk XX i XXI wieku, który nie stoi na piedestale!
4. Jerzy Stuhr– za danie nam przykładu odwagi, siły i niezłomności ducha w walce z chorobą, za intymne wyznania w dzienniku „Tak sobie myślę” (Wydawnictwo Literackie, 2012) i za wielki zawodowy powrót na scenę w stylu godnym Mistrza.
5. Michał Urbaniak– za późny, ale jakże udany debiut aktorski i autentyczną kreację w filmie „Mój Rower”, a także za konsekwentną realizację projektu „Urbanator Days”, czyli inwestycję w młodych, którzy kochają grać niezależnie od stylu i gatunku. Iskrzące połączenie elektrycznych skrzypiec i elektryzującej osobowości!
MUZYKA FILMOWA ROKU:
1. OST „Anna Karenina” Dario Marinelli (Decca, 2012)
Zmysłowość podszyta cieniem i smutna tajemnica w oczach Keiry Knightley. Niezawodny Marianelli każdym dźwiękiem podbija malarskie kadry kolejnej ekranizacji wielkiej, rosyjskiej klasyki. Wysmakowane, subtelne, dwuznaczne. Tołstoj byłby zachwycony!
2. OST „Operacja Argo” Alexandre Desplat (Water Tower Music, 2012)
Muzyczny thriller na głosy i egzotyczne instrumenty, stworzony przez jednego z najmodniejszych kompozytorów Hollywood. Brawo za pomysłowe wykorzystanie ludzkiego głosu i uchwycenie klimatu niepokoju i napięcia. Gęsia skórka podczas słuchania gwarantowana!
3. OST „Atlas chmur” Johnny Klimek, Reinhold Heil, Tom Tykwer (Water Tower Music, 2012)
Kameralnie, subtelnie i prosto - w kontrze do skomplikowanej fabuły. W roli głównej wytrawni muzycy ze znakomitej Radiowej Orkiestry Symfonicznej z Lipska, a w trakcie napisów końcowych jeden z najpiękniejszych tematów muzycznych ostatniego roku. Warto dosiedzieć do końca.
4. OST „Gangster” Nick Cave , Warren Ellis (Sony Music, 2012)
Muzyczna podróż na prowincję Ameryki Północnej lat 30-tych XX wieku, do krainy country, bluegrass’u i chropowatych, męskich głosów. Najbardziej autentyczna muzyka filmowa ubiegłego roku – jest jak szorstka, surowa ballada przy butelce czegoś mocniejszego.
5. OST „Skyfall” Thomas Newman i tytułowa piosenka „Skyfall” - kompozycja Paul Epworth, wykonanie Adele (Sony Music, 2012)
Klasyczna ścieżka kina akcji i kolejny, przebojowy akcent w kolekcji bondowskich piosenek. Agent Secret Service i diva brytyjskiego popu dają nam się poznać jako posiadacze wspólnej „licencji na zasłuchanie”!
WYDARZENIE ROKU:
1. „Jesteś Bogiem” - reżyseria Leszek Dawid, scenariusz Maciej Pisuk
Historia nastolatków ze śląskiego blokowiska, która przyciągnęła do kin półtora miliona widzów i stała się najpopularniejszym polskim filmem minionego roku. Siła hip-hopowej legendy w rękach pary znakomitych filmowców.
2. Jubileusz 60-ciolecia Janusza Olejniczaka
Wirtuoz, indywidualista i wrażliwy romantyk od lat wiedzie prym w czołówce najlepszych polskich pianistów . Jubileuszowy album „Janusz Olejniczak. Koncerty” (Sony Music, 2012) jest przypieczętowaniem wielkiej, artystycznej klasy Jubilata.
3. Kampania „Legalna Kultura”
Pierwsza liga polskich artystów w służbie słusznej idei - korzystania z legalnych źródeł kultury. Brawo za uruchomienie unikatowej na skalę kraju bazy LEGALNYCH ŹRÓDEŁ i dotarcie z tym przesłaniem do młodych odbiorców.
4. „Tajny Dziennik” Miron Białoszewski (Znak, 2012)
Jeden z bardziej niezwykłych dzienników w polskiej literaturze, "odtajniony" 29 lat po śmierci pisarza. Białoszewski po raz pierwszy pokazuje, jak stał się tym, kim był. Może i my jesteśmy o krok bliżej odkrycia jego tajemnicy?
5. Otwarcie nowej siedziby Filharmonii i Opery Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku
16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, nowoczesna Duża Scena, kilka mniejszych sal koncertowych i zaskakujące rozwiązania technologiczno-akustyczne. To dziś największa instytucja artystyczna w północno-wschodniej Polsce. Jak na premiery - to tylko na Podlasie!
RZECZ Z KLASĄ
1. Limitowana seria t-shirtów - „Pisarze na lato/a”
Nowatorski pomysł Instytutu Książki na gadżet, który dzięki swojej atrakcyjności wizualnej w nietuzinkowy sposób przyczynia się do promocji czytelnictwa w Polsce. Koszulki z portretami polskich pisarzy to wyjście z inicjatywą do młodych ludzi i pokazanie im czytelnictwa, jako modnej i atrakcyjnej formy spędzania czasu.
2. Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie
Świeże podejście do tradycji sztuki teatralnej, połączone ze stworzeniem przestrzeni dla młodych ambitnych artystów i umożliwienie im wejścia w świat wielkich twórców i wydarzeń. MOS to także nowoczesna siedziba wkomponowana w architekturę krakowskiego Starego Miasta, a przy tym przystosowana do działań nowatorskich i awangardowych.
3. Tkaniny Architextiles
Trójwymiarowe materiały o unikatowym splocie i wzornictwie, stanowiące połączenie sztuki użytkowej z artyzmem. To nie tylko podniesienie tkanin do rangi dzieła sztuki, ale także nadanie im nowej jakości, wykorzystywanej w takich dziedzinach jak architektura, wystrój wnętrz i moda.
4. Fotel Romana Modzelewskiego RM58
To wskrzeszenie ikony polskiego designu z drugiej połowy XX wieku i docenienie jej ponadczasowego piękna. To także przypomnienie ważnej dla polskiego środowiska artystycznego postaci Romana Modzelewskiego (twórcy i rektora łódzkiej ASP) oraz uczczenie jubileuszu 100-lecia jego urodzin .
5.Samsung Smart TV
Nominacja za innowacyjną technologię sterowania telewizorem za pomocą gestów i głosu, która pozwala łatwo włączyć lub wyłączyć odbiornik , zmienić kanał, włączyć wybraną aplikację lub przeszukiwać Internet. Telewizor Samsung Smart TV wyróżnia się także eleganckim - acz minimalistycznym designem, dzięki któremu odbiornik idealnie wkomponowuje się w każde domowe wnętrze.