Świąteczne RMF Classic pełne ciepłej muzyki oraz spotkań dających radość i nadzieję

23/12/2020

W wigilijny wieczór na antenie RMF Classic zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, które dopełnią bożonarodzeniowy repertuar stacji, jaki wypełnia program już od początku grudnia.

Święta z RMF Classic

Wraz z pierwszą gwiazdką rozpocznie się spotkanie (oczywiście online) z Janem A.P. Kaczmarkiem i jego rodziną, którzy spędzają ten czas w swoim tymczasowym domu nad polskim morzem. Znakomity kompozytor, laureat Oscara, opowie o świętach spędzanych w przeszłości w Los Angeles a jego żona Aleksandra spojrzy na wigilijny stół i choinkę nie tylko okiem gospodyni wieczoru, ale także projektantki i architektki wnętrz.

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia przed południem rozmowa z biblistą i demonologiem Romanem Zającem, autorem książki „Trzej Królowie. Tajemnica Mędrców ze Wschodu”. To będzie naukowe spojrzenie na postaci, którym Biblia poświęca zaledwie 12 zdań, a do których tradycja dopisała tysiące następnych. Około południa świąteczna wizyta w Nowym Jorku, który z powodu pandemii wygląda jak z nieco innej świątecznej bajki.

Krótko po południu wracamy do tradycji - przyjrzymy się zwyczajom związanym z Bożym Narodzeniem, których rodowód jest starszy niż chrześcijaństwo i opowiemy o tym, jak Święta Bożego Narodzenia zrosły się ze słowiańskimi wierzeniami.

Refleksjami na temat jak ważny jest ten wyjątkowy czas, gdy z powodu pandemii bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wzajemnego wsparcia, gdy dalej nam do bliskich niż zazwyczaj – podzielą się ze słuchaczami pełne wrażliwości artystki: Kinga Dębska – reżyserka i scenarzystka, Ania Rusowicz – piosenkarka i Anna Seniuk – aktorka.

Tego popołudnia sięgniemy też do historii i przypomnimy niezwykły pojedynek, który odbył się dokładnie 180 lat temu w Paryżu. 25 grudnia 1840 roku potyczkę na poetyckie improwizacje odbyli tam, przy jednym stole, Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. O tym niezwykłym świątecznym spotkaniu wieszczów opowie dr hab. Iwona Puchalska z Wydziału Polonistyki UJ.

Czas Bożego Narodzenia to czas otwierania się ludzkich serc i dlatego wczesnym popołudniem połączymy się online z  s. Alicją Kaszczuk ze Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia, która opowie o niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom regionu Laare w Kenii. To będzie opowieść o codziennym życiu misji, służbie najuboższym, opowieść w klimacie Bożego Narodzenia, ale snuta w trakcie tamtejszej pory deszczowej.

Na zakończenie dnia temat nie tylko dla tych, którzy jak nigdy dotąd czują potrzebę kultywowania rodzinnych więzi. Rozmowa z Kingą Urbańską - prezeską stowarzyszenia „Twoje Korzenie w Polsce”. Będzie o rodzinnych powrotach do przeszłości, o pracy genealogów detektywów, którzy tropią naszych przodków, ale także o tym, jakie ślady (w dobie cyfrowej) najlepiej po sobie zostawić, aby przyszłe pokolenia nie miały problemów z odnalezieniem nas.

Świąteczna sobota rozpocznie się od wizyty w krakowskim domu państwa Malików, którzy od lat organizują rodzinne jasełka dla mieszkańców miasta, kultywując tradycje wspólnego kolędowania i tworzenia szopek. Chwilę później – dzięki nieograniczonym możliwościom Internetu – połączymy się z Polską Stacją Antarktyczną im. H. Arctowskiego i dzięki przebywającej tam dr Joannie Plenzler, dowiemy się, jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia 15 tysięcy km od Polski.

Sobotnie popołudnie to ponownie ukłon w stronę świąt jak z bajki i opowieści zarówno dla dużych jak i dla małych słuchaczy. Ich bohaterami będą… skrzaty.
Czy skrzaty pomagają Świętemu Mikołajowi? Jak je znaleźć i do siebie przekonać? Na te i inne podobne pytania odpowie pedagog i pisarz Konrad Dzięcielewski, który sam siebie nazywa „profesorem skrzatologii.

Końcówka Świąt to tradycyjnie już w RMF Classic Finał Plebiscytu na Najpiękniejszą Muzykę na Święta, w którym słuchacze stacji wybierali największe świąteczne przeboje już po raz 9.

Późne wieczory w obydwa dni Świąt to także specjalne koncerty – w pierwszy, piątkowy  - zabrzmią najpiękniejsze kolędy w 16 językach z różnych zakątków naszego kontynentu. Album „Christmas in Europe” w wykonaniu Balthasar-Neumann-Chor pod dyrekcją Thomasa Hengelbrocka to niezwykła muzyczna podróż po Europie.

W drugi dzień Świąt muzyczny, winylowy prezent od Swingle Singers, czyli „Christmas Album” z roku 1980.

Przejdź do listy informacji prasowych

KONTAKT DLA MEDIÓW

Agnieszka Danowska-Tomczyk       PR & Communication Director

38 Content Communication        |        agnieszka.danowska@38pr.pl


Monika Langner       PR & Communication Manager

38 Content Communication        |        monika.langner@38pr.pl
D0 GÓRY