Tematyką obrad była energetyka obywatelska i innowacje, które pozwolą włączyć MŚP i teleinformatykę w budowę energetyki rozproszonej, stanowiącej już w krajach wysokorozwiniętych istotne uzupełnienie tradycyjnej struktury sieciowej.
Sprzedaż energii elektrycznej opartej na źródłach odnawialnych w Niemczech przekracza już rozmiar całej polskiej energetyki. Przedstawiciele państwowego sektora energetycznego ciągle przekonują społeczeństwo, że jest to przemysł niszowy i nieopłacalny. Uczestnicy Forum byli zgodni, że teza ta jest nieuprawniona i oparta na bardzo wąsko i krótkoterminowo przeprowadzonym rachunku kosztów i korzyści. Z wielkim zainteresowaniem i akceptacją spotkało się wystąpienie ministra Olgierda Dziekońskiego wskazujące na możliwość wykorzystania polskiego potencjału przemysłowego ICT (Information and Communications Technology) do modernizacji tego przemysłu. Prezes TP SA Maciej Witucki apelował o minimalizację kosztów infrastruktury dostępowej do sieci zarówno telekomunikacyjnych jak i energetycznych. Znakomitą oszczędnością środków publicznych i obywatelskich byłoby wprowadzenie obowiązku instalowania w nowych budynkach kabli elektrycznych wyposażonych w światłowody.
Brak stosownych regulacji prawnych, które pozwoliłyby włączyć polski przemysł ICT w główny nurt rozwoju nowych technologii energetycznych, zaczyna skutkować narastaniem opóźnienia technologicznego. Brak ustawy umożliwiającej obywatelom i MŚP opłacalne inwestowanie w mikroinstalacje energetyczne odcina możliwość uczestnictwa w doniosłej przemianie technologicznej XXI wieku i wykorzystania potencjału inwestycyjnego Polaków.
KIGEiT prezentowała koncepcję budowy energetyki obywatelskiej opartej na rozsianych źródłach energii włączonych w system elektroenergetyczny kraju i skomunikowane poprzez sieci teleinformatyczne. Analizy ilościowe i jakościowe dotyczące rynku energii połączono z prognozami i obserwowaną dynamiką rozwoju techniki i technologii w tym obszarze. Przedstawiono propozycje zasad współpracy pomiędzy wszystkimi interesariuszami rynku energii.
W ramach czterech sesji plenarnych omówiono węzłowe problemy procesu transformacji energetyki. Tempo i kierunki zmian oraz efekty ekonomiczne w znacznym stopniu będą zależeć od decyzji politycznych wspartych odpowiednimi zmianami w obowiązującym prawie. Przyszłe prawo musi w większym stopniu sprzyjać wzrostowi efektywności energetycznej, rozwojowi wysokosprawnej, przyjaznej dla środowiska i obywateli technologii OZE i elektroniki energetycznej. Ukoronowaniem dyskusji była analiza podstawowych tez Strategii Energetycznej KIGEiT.
W drugim dniu Forum w trakcie uroczystej Gali, wręczone zostały statuetki „Złoty Spychacz 2012”. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Kapitułę osobom, które swą postawą i pracą, w sposób wyjątkowy przyczyniają się do rozwoju rynku energetycznego i elektronicznego w Polsce.
W tym roku laureatami Złotych Spychaczy zostali:
Więcej na: www.fgtime.org.pl
Zobacz zdjęcia: