Marketing miejsc. Trendy 2013

15 maja 2013 roku w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu zorganizowano konferencję Marketing Miejsc: Trendy 2013. Blisko 100 uczestników wysłuchało prelekcji poświęconych współczesnym formom promocji turystyki oraz roli marki lokalnej w promocji regionu.
Patronem konferencji była Grupa RMF.

Wśród uczestników konferencji znaleźli się przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji turystycznych, uczelni wyższych  i studenci zainteresowani tematyką. Goście mogli się zapoznać z ofertą produktów lokalnych  i wydawnictwami turystycznymi, ufundowanymi przez organizatorów wydarzenia – markę Karkonosze.

Tematyka prelekcji została dobrana w taki sposób, by z jednej strony inspirować i zachęcać do myślenia o nowych formach promocji turystyki, a z drugiej pokazywać realne, aktualnie wykorzystywane strategie i narzędzia.

Współczesne formy promocji turystyki

Zgromadzeni goście dowiedzieli się, jak wielkie imprezy (Euro 2012, Europejska Stolica Kultury 2016)  kształtują wizerunek miasta i prześledzili od podstaw strategię budowania wizerunku Dolnego Śląska. Agnieszka Dziedzic, Dyrektor Wydziału Promocji UMWD, podkreśliła, że kreowanie marki województwa to nieustanna praca na wielu poziomach, a jej wyniki będą widoczne najwcześniej po pięciu latach.

Uczestnicy mieli okazję posłuchać o designie i estetyce marek turystycznych: „Markę tworzą ludzie. Jest to suma doświadczeń odbiorców. Unikalny świat przeżyć, pozwalający odróżnić ją od innych produktów na rynku. Marka jest powodem, dla którego ktoś wybiera dany produkt czy usługę i jako taka musi być unikalna. To dlatego design marek turystycznych nie ma nic wspólnego ze sztuką. To po prostu przekładanie tożsamości i osobowości marki na identyfikację wizualną” – mówił dr Maurycy Graszewicz, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

Do programu konferencji wprowadzono również zagadnienia związane z tworzeniem marki Wrocławia w Internecie i wykorzystywaniem aplikacji mobilnych w promocji miasta. Beata Reder i Ewelina Bartoszewska z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu wyjaśniły zasady działania nowej aplikacji WROCŁAW CHECK IN. Opowiedziały również o działaniach w mediach społecznościowych, w których Wrocław od kilku lat jest liderem.

Następnie przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego przedstawili różnice pomiędzy oczekiwaniami, a rzeczywistością wobec KPN.

Rola marki lokalnej w promocji regionu

Drugą część konferencji rozpoczęto panelem dyskusyjnym, poświęconym roli marki lokalnej w promocji regionu. „Promując konkretny region, należy zastanowić się nad tym, czym wyróżnia się on spośród innych regionów. Już dzisiaj wiemy, że na pewno nie różnorodnością” – mówił jeden z panelistów, Wiceburmistrz Karpacza, Ryszard Rzepczyński. „Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, co może być znakiem szczególnym  i wyróżnikiem danego miejsca?  Kiedy zdefiniujemy ten fundament marki, będziemy mogli sukcesywnie realizować strategię promocji” – podsumował Rzepczyński. 

Paneliści zgodnie podkreślali wagę wspólnej promocji i wpływ produktów lokalnych na wizerunek całego regionu.  „Jesteśmy dopiero na początku drogi. Być może dojrzejemy kiedyś do tego, aby produkty lokalne pojawiały się pod wspólną marką, wspólnym symbolem, kojarzonym bezpośrednio z Karkonoszami. Oby stało się to jak najszybciej” – mówił Krzysztof Korzeń, Dyrektor Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów.

W dalszej części konferencji, można było usłyszeć konkretne wskazówki, w jaki sposób budować markę parasolową oraz jak konstruować nowy produkt turystyczny. Szymon Sikorski, Prezes Publicon Sp. z o.o. zwrócił uwagę na źle rozumiany PR samorządowy – myślenie narzędziami, a nie myślenie o dobrym produkcie, czyli prymat formy nad treścią. Tuż przed końcem konferencji przedstawiciele Gazety Wyborczej zaprezentowali akcję społeczną „Polska biega na biegówkach 2013” i projekt wydawniczy „W stronę Odry”, a Sławomir Mazurek, prezes Spółki Stawy Milickie SA przedstawił wizję przyszłości rezerwatu przyrody.

Tematem dyskusji kuluarowych była wspólna promocja karkonoskich gmin, pod jedną marką. „W tej chwili jesteśmy zdecydowani, że będziemy promować się w formie produktu  turystycznego wspólnie z Górami Izerskimi i Rudawami Janowickimi” – mówił Starosta Jeleniogórski, Jacek Włodyga. „Chcielibyśmy, aby Karkonosze stały się takim modnym obszarem, jak niektóre miejscowości turystyczne w Austrii czy w Niemczech” – dodał Starosta.

Organizatorzy liczą, że dzięki konferencji wreszcie zacznie mówić się o wizerunku regionu przez pryzmat małych ojczyzn i produktów lokalnych, które do tej pory tak często były niedoceniane.

Patronaty

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli m.in.: Grupa RMF, Radio Luz, Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, tuwroclaw.com, proto.pl oraz magazyny: Wiadomości Turystyczne, Rynek Podróży, Rynek Turystyczny, Nowy Marketing i Marketer Plus.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Rafał Jurkowlaniec.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej konferencji.

 

 

 

 

 

 

Zobacz relację z konferencji:

 

 

Zobacz także co o Marketingu miejsca mówią: Agnieszka Dziedzic (UMWD) i Szymon Sikorski (Publicon)

 

 

 

D0 GÓRY