Nowa trasa w Kopalni Soli "Wieliczka"

Niezwykła, innowacyjna, multisensoryczna. Trasa Górnicza w wielickiej kopalni to jedyna w swym rodzaju podróż w czasie i przestrzeni. Przenosi uczestników podziemnej wyprawy do minionych stuleci (aż po wiek XIV), ukazuje techniki wydobycia i pracę górnika w różnych epokach historycznych. Przestrzeń Trasy pozwala turyście spotkać się z naturą, efektami jej wielowiekowej działalności w postaci geologicznych zjawisk oraz górniczym zawodem.
Trasa została oficjalnie otwarta 7 września 2012 roku.

W ramach Trasy Górniczej zabezpieczono i udostępniono 21 wyrobisk komorowych i chodnikowych oraz  3 szybiki. Wyrobiska te zlokalizowane są na trzech poziomach kopalni. Łączna długość  trasy wynosi  2 km. Zwiedzanie Trasy Górniczej jest nie tylko wędrówką przez miejsca – komory i chodniki, ale również wyprawą przez stulecia. Dwie nowoczesne windy zamontowane w szybie Regis (posiadające udźwig po 21 osób lub 1600 kg każda) działają niczym wehikuł czasu i zabierając turystów na poziom I, jednocześnie przenoszą ich w czasy średniowiecza i renesansu, kiedy to powstał ten właśnie rejon kopalni. Im głębiej, tym bliżej współczesności.  Podróż przez czas i przestrzeń kończy tradycyjny skok przez skórę – obrzęd ten symbolizuje przyjęcie do górniczego stanu i uczestniczą w nim wszyscy adepci wymagającego podziemnego fachu.

Prace związane z projektem Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” trwały ponad 2 lata (6 lutego 2009 r. podpisana została wstępna umowa z instytucją wdrażającą - Polską Organizacją Turystyczną; 9 września 2010 r. – umowa o finansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka).  Dotacja została przyznana w ramach Działania 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”. Całkowity koszt realizacji projektu Szlaki nowej przygody w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” wyniósł ponad 54 mln złotych,  z czego prawie 22 mln złotych stanowiła dotacja unijna. Na powierzchni odrestaurowano zabytkowy budynek nadszybia szybu Regis, przywrócono mu nie tylko reprezentacyjny wygląd, ale także oddano do dyspozycji turystów. Zamontowana w nim winda debiutuje w górniczych warunkach. Właściwie tego rodzaju urządzenie nie potrzebuje wieży szybowej, niemniej postawiono i tę, by Regis mógł na powrót cieszyć oczy pełnym blaskiem i podkreślać górniczy charakter miasta Wieliczki.

 

 

Posłuchaj o historii Szybu Regis oraz projekcie odbudowy. Mówi Kajetan d'Obyrn - Prezes Kopalni Wieliczka:


 

 

Zobacz krótki film z uroczystości otwarcia:

 

 

Na nową trasę Kopalni wybrała się także Ewa Kwaśny z Faktów RMF FM. Poczytaj jej relację oraz koniecznie zobacz film z tej wyprawy do przeszłości. Wszystko na stronach portalu RMF24.PL.

 

Zobacz także oficjalny serwis internetowy Kopalni Soli "Wieliczka"

 

Warto zaglądnąć także na strony prezentujące laureatów Turystycznej Listy Przebojów. Kopalnia Soli Wieliczka została uznana przez słuchaczy RMF FM i  użytkowników portalu RMF24.pl za największą atrakcję turystyczną w Polsce.

D0 GÓRY